דיני עבודה: התחום הרחב שקובע את היחסים בין העובד והמעביד בישראל

קשה לצאת מהתפיסה שהכוח נמצא כולו אצל המעסיק. עם זאת, בשנים האחרונות נעשתה דרך ארוכה בתחום, כך שגם אם תמיד היו ברקע דיני עבודה שדאגו לאינטרסים של שני הצדדים, הרי שלקח זמן עד שעובדים שלא שילמו להם על זמן מנוחה (או על שעות נוספות) קיבלו החלטה להשמיע את קולם. אז אם גם אתם חושבים שהרעו את תנאי העבודה שלכם, או שחוזה העסקה הופר, טוב לדעת שדיני עבודה עומדים לצדכם.

במה עוסקים דיני עבודה?

מהם בדיוק דיני עבודה? ובכן מדובר בדינים שמבקשים לעשות סדר בכול מה שנוגע ליחסים שבין המדינה למעסיקים, ובמקביל בין המעסיק לעובד. כך למשל החוק עוסק בשכר מינימום, בהעסקת בני נוער, בהסכמים קיבוציים, בחוק חופשה שנתית, בחוק הגנת השכר, בחוק פיצויי פיטורין וכדומה, כאשר בסך הכול מדובר ב-21 חוקים חשובים. פה נציין שהנושאים בתחום מתנהלים בבתי הדין לעבודה – מערכת עצמאית ייעודית. עוד נציין שאם מבקשים להשיג צדק ניתן להגיש תביעה, אם כי לשם כך מוטב להיעזר בייצוג מקצועי. עורך דין לדיני עבודה יכול לסייע במקרים משפטיים שונים, אם כי ראוי מראש להבין שאין צורך להגיע לידי משפט כדי להיעזר בסיוע מקצועי, וזאת כי בין היתר עורך דין לענייני עבודה מסייע לנתב דיונים למקומות מפרים, מייעץ בעת חתימה על הסכמי עבודה, מסייע לגשר וכדומה.

 

 

אין צורך להוציא הרבה כדי לקבל הרבה

מעבר לייצוג וגישור, עורך דין לענייני עבודה גם עשוי לסייע בנדבכים משלימים. לעיתים שיחה אחת מאפשרת להבין האם הסכם העבודה הנוכחי אכן מתקיים בתוך מסגרת תקינה של יחסי עובד מעביד, כלומר לעיתים התייעצות קצרה מאפשרת להבין אלו זכויות מגיעות אך בפועל לא מתממשות. מעבר לכך, לעיתים התייעצות קלה עשויה להפוך את תנאי המשרה להרבה יותר נעימה וכלכלית. מכאן שחשוב להבין שאין צורך להוציא הרבה כדי לקבל הרבה. מהי הכוונה? לעיתים שיחת ייעוץ מסייעת לעשות סדר שמאפשר לדעת מה ניתן לדרוש מהמעסיק כחוק. עוד ראוי לציין שגם אם השירות מצריך הוצאה, בסוף היום מדובר ברווח נקי. לא פעם עורכי דין בתחום מסייעים לקבל סכומים משמעותיים, אם כסכום חד פעמי ואם כתוספת חודשית קבועה.

הקורונה משנה את חוקי המשחק

כידוע, דיני עבודה נועדו כדי למצוא את האיזון הנכון בין המעסיק לעובד. נועדו להגדיר את סך הזכויות והחובות. עם זאת, מאז פרוץ הקורונה לא מעט מעסיקים מצאו שהם עומדים מול שלל אתגרים – פתאום לא כל כך פשוט ליישם את החוקים שמגנים על זכויות העובדים. כך למשל בשל העבודה מהבית הזמן הפרטי כבר אינו מופרד מזמן העבודה, כך שבין היתר קשה לקבוע מהן שעות נוספות. במקביל, עניין חופשה ללא תשלום ייצר לא מעט בלגן ואילו הפגיעה הקשה בעסקים הובילה ללא מעט פיטורים שנעשו ללא הליך מסודר, כולל פגיעה בזכויות הפנסיוניות. כאן בדיוק עומד כוחו הרב של סיוע מקצועי שיודע לחשוב מחוץ לקופסה ולהתאים את החוקים לנורמה שמשתנה.

ייעוץ ששווה לכם המון

לאור כל זאת אם מחפשים עורך דין שמתמחה בדיני עבודה, אם כיוון שאתם מעסיקים שמבקשים לפעול כחוק ואם כיוון שאתם עובדים שמבקשים לעמוד על שלכם (ולהרוויח את המרב), טוב לדעת שהסיוע ממש מעבר לפינה. מבקשים למצוא עורך דין שייצג אותכם כהלכה, או רק יעניק עצה טובה? מוזמנים להכיר את אתר ilaw. באתר מחכה לכם רשימה ארוכה של עורכי דין שמתמחים בתחום. פשוט ציינו את האזור הרצוי (או ממש את העיר שבה מתגוררים) ותקבלו היצע נרחב שנבחר בקפידה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support