הטכנולוגיה המתקדמת מגיעה גם למפעלים – כל היתרונות של אוטומציה לתעשייה

מפעלי תעשייה ניצבים לרוב בפני אתגרים של תכנון וניהול תהליכי ייצור מורכבים למדי. הייצור נדרש להפיק תוצרים שחלקם מורכב למדי, בנוי ממגוון חומרים, משלב לעתים מכלולים שונים ועוד. בכל מקרה, מעוניינים בתוצרים ברמת איכות מוגדרת, אשר תישמר תמיד וכמובן, בתהליך ייצור יעיל, חסכוני, זריז ובטוח. לא מעט אתגרים! לא פלא לכן, שעולם התעשייה מאמץ לאורך השנים חידושים שונים, בכדי לסייע לענות על דרישות אלה ואחרות. כיצד האוטומציה משתלבת בכך?

מטכנולוגיה לאוטומציה

כבר בתקופות הפריחה הגדולות של יוון ורומא, פותחו מכונות אוטומטיות על בסיס טכנולוגיות שונות. אם כי אלה היו מכשירים יוצאי דופן, שנועדו במקרים רבים לבדר. הפוטנציאל התעשייתי הרחב של האוטומציה היה עדיין רחוק. בהמשך, התפתחויות רבות וחשובות בעולם הטכנולוגיה, איפשרו זאת בהדרגה. "המהפכה התעשייתית" ידועה מאוד בהקשר זה ובצדק. גם האוטומציה התעשייתית התפתחה לאורך השנים וכיום, היא מהווה תחום מיוחד ורחב בפני עצמו. בהמשך לכך, חברות אוטומציה מתמחות בפיתוח ובייצור מכונות מסוגים שונים. ישנו מבחר רחב בנושא זה, אשר ממנו מפעלים יכולים לבחור בהתאם לאופי פעילותם. היבט חשוב נוסף בהתפתחות האוטומציה היה בהוזלה המתמדת של הפתרונות. אם ניקח לדוגמה רובוט תעשייתי – מדובר למעשה במנגנון מתוחכם להדהים, אשר משלב מכניקה, חומרה אלקטרונית ותוכנה. למרות זאת, מוצרים אלה נמצאים בהישג יד של מפעלים רבים.

היתרונות הרבים של האוטומציה

האוטומציה מספקת למפעלים תועלות משמעותיות מאוד, כולל

  • חסכון בזמן – מכונות אוטומטיות בתעשייה מסוגלות לתפקד במהירות גבוהה מאוד ביחס לעובדים אנושיים. הן גם מסוגלות לקבל החלטות מהר יותר. תודות לכך, העסק עשוי לחסוך זמן רב. כמובן, לעתים יש מגבלות על המהירות, מסיבות טכניות שונות. למשל, כלי פתוח עם נוזל בתוכו, שלא נרצה שהמכונה תזיז במהירות רבה מדי.
  • דיוק – המכונות מסוגלות לחזור באופן אוטומטי, שוב ושוב, בדיוק על אותם מהלכים.
  • עקביות בתוצרים – תודות לדיוק, מתקבלת גם עקביות בתוצרים שמפיקה המכונה האוטומטית. הדבר תורם כמובן לשמירה על איכות מבוקשת.
  • חסכון בכוח אדם – מכונות שעובדות באופן אוטומטי, זקוקות לטיפול ופיקוח אנושי ברמה מסוימת. אוטומציה בכלל, דורשת אדם שיתכנן ויתכנת אותה. אך בשימוש מחושב ונכון במכונות אלה, הן עשויות לחסוך גם בכוח אדם.

 

 

במה זה מתבטא?

אוטומציה עשויה להתבטא באופנים רבים בסביבה תעשייתית מודרנית. בין השאר, רואים זאת מיושם ב

  • רובוטים – מכונות אשר ניתן לתכנת, לבצע סדרת פעולות פיזיות נדרשת.
  • מכונות הרכבה – מרכיבות מוצרים מחלקים שונים, בפס ייצור תעשייתי.
  • מתקני בדיקה אוטומטיים – בודקים תקינות של מוצרים מוכנים.
  • תוכנה – אוטומציה באה לידי ביטוי גם כאפשרות, במסגרת תוכנות שונות. אם ניקח למשל איסוף ועיבוד נתונים, נראה שניתן לאסוף ולנתח היקפי מידע נרחבים באופן אוטומטי. הכוונה להיקפי מידע, אשר לא קל ולא מעשי לנתח לבד.

ליישם באופן חכם

בכדי להפיק תועלת ולמצות אותה, מערכות אוטומטיות כאלה מיושמות באופן מחושב למדי. החל מאפיון המערכת ועד בחירת ספק, רכישה והטמעה, ישנו תכנון שלוקח בחשבון נקודות רבות, כולל כמובן ההיבט הכספי. סביר שייכנסו לתמונה למשל שיקולים כגון עלות הבעלות הכוללת של המכונות (TCO – Total Cost of Ownership) וגם החזר ההשקעה עליהן (ROI – Return On Investment). הכל תוך לקיחה בחשבון, של שילוב הפתרונות החדשים בתשתית ובתהליכי העבודה הקיימים. בסופו של דבר, אם עושים זאת נכון, אוטומציה תעשייתית מסוגלת לחסוך במשאבים באופן ניכר ולספק ייעול רב.

לסיכום

לאור היתרונות הרבים, אין ספק כי אוטומציה תעשייתית היא דבר שיישאר איתנו גם בעתיד ואף יוסיף וישתכלל.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support