מוכרים את הדירה? זה מה שחשוב שתדעו!

רבים מהאנשים רק מחכים לרוכש שיסכים למחיר המבוקש, שיראה רצינות ושיסכים לתנאי התשלום, ורבים ממוכרי הדירות מוכנים להעניק הנחה משמעותית ואף להתגמש בתנאי התשלום, ולו כי הם נחושים לסמן וי על המשימה שתאפשר להם לרכוש את הדירה הבאה. מכאן שאם גם אתם מבקשים למכור ואף כמהים להתעורר ביום שאחרי, נמליץ לכם לעצור ולהבין מספר דברים טרם ממהרים לחתום על חוזה. אז מה יש לדעת? להלן כמה סעיפים חשובים:

 תשלום של 25%

על מס שבח כבר שמעתם? ובכן מס זה נהוג לשלם על רווח שנוצר ממעמד מכירת הדירה, אף פה יש לא מעט משתנים שראוי לקחת בחשבון, ולו כי הם עשויים להשפיע באופן ישיר על הרווח הסופי. כך למשל ראוי להתעדכן שמשנת 2014 מי שמוכר דירה שנייה צריך לשלם מס שבח שעומד על 25%, וזאת גם אם עברו כארבע שנים ממעמד המכירה של הדירה הקודמת. לעומת זאת, כאשר מוכרים דירה יחידה שמצויה בבעלותנו, הרי שאז ישנו עניין של קבלת פטור ממס שבח, אך רק אם החזקנו בדירה במשך תקופה שארוכה משנה וחצי.

תנאים הכרחיים

ציינו פטור ממס שבח ועל כן נמשיך ונרחיב, כי אכן מדובר בנקודה שעשויה לחסוך כמה אלפי שקלים. אם כן מה ראוי לדעת? שהפטור יכול לחול רק אם מדובר בצירוף הבא: מוכרים דירה שבנייתה הסתיימה, שמצויה בבעלות פרטית וב4 השנים שקדמו למכירה לפחות חצי מהדירה שימש למטרת מגורים. מהי המשמעות? שניתן לשחק עם מועד המכירה, וזאת בכדי לוודא שהדירה אכן תענה על ההגדרה.

מכירת דירה

קובעים מחיר מרבי

אם נעצור לדבר על הפיל שבחדר, נעצור להבין כיצד מחליטים כמה לבקש עבור הדירה, ופה נציין שמוטב להיעזר במאגר המידע הממשלתי שבו מצויות סך עסקאות הנדל"ן שבוצעו באזור המגורים שלכם. אי לכך פשוט מבררים בכמה השכנים שלכם מכרו דירה שהנתונים שלה זהים לנתוני הדירה שלכם ופשוט מיישרים קו. כמו כן, גם מתווך שעובד באזור עשוי לסייע בנושא התמחור, אך רצוי להיות מודעים לעובדה שיש מתווכים שמבקשים לסגור עסקה כמה שיותר מהר ועל כן הם מוזילים את המחיר המרבי. עוד איש מקצוע שמולו מוטב לאמת את מחיר הדירה הנו שמאי מקרקעין, אך גם פה יש להבין שהוא ייתן הצעת מחיר ריאלית אך לא גבוהה. מכאן שתמיד מוטב לקחת את דעתם של השניים האחרונים ובהתאם להעלות במעט את המחיר המבוקש, ולו בשביל שיהיה עם מה להתמקח.

תשלומים נוספים

עומדים למכור דירה? היו מוכנים לשלם שלל מיסים והיטלים, כך שמלבד מס שבח, גם נראה שתידרשו לשלם היטל השבחה, היטל שעשוי להכריע על ההחלטה למכור. מה עוד יש לקחת בחשבון בעסקאות נדל"ן שונות? שיש לשלם לעו"ד, לנותני שירות מתחום השיפוצים, לשירותי הובלה, למתווכים ולשמאי מקרקעין. שנסכם? רק לאחר שסך התמונה ברורה ניתן באמת להבין עד כמה המכירה כלכלית עבור התזמון הנוכחי, וזאת כי לעיתים שווה לחכות כמה חודשים בכדי להשיג תמורה יותר נאה – תחשבו על כך בפעם הבאה שתמהרו לסגור עסקה.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support