כאשר זקוקים לרכב מסוג כלשהוא לפרקי זמן קצרים בלבד, עולה שאלת ההשכרה. כאשר מתעמקים בנושא זה, נתקלים במוקדם או במאורח בנושא ה"ליסינג". מה זה בעצם ליסינג? מהם ההבדלים בינו לבין השכרה? מי משתי האופציות עדיפה ולמה? אלה התשובות, בתמצית:

ליסינג כרכישה

ראשית, נזכיר את מה שמכונה "ליסינג מימוני" או "ליסינג פרטי". בעסקה מסוג כזה, למעשה רוכשים את הרכב. זאת, לרוב בצורה הבאה: מקדמה חלקית שעשויה להינתן מראש, תשלומים שמשולמים לאורך זמן ולבסוף עשוי להיות גם תשלום גדול אחרון. לגישה זו, כמה וכמה יתרונות. ראשית, ליסינג מימוני מאפשר לקבל את הרכב ולהתחיל מיידית להשתמש בו. שנית, בשונה מרכישת רכב רגילה שמתבצעת בתשלום אחד (או אולי כמה גדולים, אם המוכר מסכים), התשלום הוא חודשי ובגובה נוח. ולבסוף, הוא עדיף גם מהשכרת רכב רגילה, וזאת כי השכרת רכב מתבטאת בהוצאה חודשית קבועה, שהתמורה לה חד פעמית.

ליסינג כהשכרה

זה היה אם כך ליסינג מימוני. אלא שיש עוד סוג של ליסינג והוא כבר מסבך את התמונה מעט יותר, מאחר שהוא קרוב מאוד למה שמוכר לנו כהשכרת רכב רגילה. "ליסינג תפעולי" היא עסקה של שכירת רכב פלוס שירותי אחזקה עבורו. מדובר למשל בשירותי תיקון שוטף ורישוי. כך שליסינג תפעולי הוא סוג הליסינג שקרוב יותר להשכרה רגילה. לרוב, מי שמעדיף גישה זו הם עסקים שברשותם "צי רכב" גדול. אצלם דרושה התעסקות רבה ויקרה בתחזוקת הרכבים ולכן יש הגיון בהוצאת פעילות זו לגורם חיצוני, שגם יעשה זאת יותר בזול.

השכרת רכב או ליסינג

השכרה רגילה

השכרת רכב רגילה, מתבצעת לרוב בתשלום חודשי נוח וללא כל תוספת שירות מיוחדת. היא מתאימה במיוחד, לשימוש בכמות רכבים קטנה או רכב בודד, לתקופות קצרות.

מה משתלם יותר?

בשכירת רכב משלמים על שירות (הרשות לשימוש ברכב), תשלום חד פעמי, שתמורתו חד פעמית. במונחים עסקיים, התשלום על שכירת רכב מהווה הוצאה תפעולית (OpEx או Operating Expense), בעוד רכישת רכב (גם בליסינג מימוני), היא השקעה ברכוש או הוצאות הון (CapEx -Capital Expenditure). עוד נקודה חשובה, היא שרכישה בליסינג מימוני איננה זהה לרכישת רכב חדש לגמרי, אלא בעלות חברת הליסינג על הרכב מצמצמת את מחירו. מחד, היבט זה מוזיל את מחיר רכישת הרכב. מאידך, אתם תהיו "היד השניה" של הרכב (חברת הליסינג נחשבת יד ראשונה) וכך מחיר הרכב למכירה בעתיד על ידיכם, יצטמצם.

הטבות מס

לנושא הליסינג, יש גם השלכות מיסוי שונות. עובדים רבים מקבלים רכב מהחברה בליסינג ויש גם עצמאים ששוכרים רכב לצרכי העבודה. בנושא זה רואים התפתחויות שונות עם הזמן ורצוי לטפל בו בסיוע מומחה בהנהלת חשבונות.

לסיכום

השאלה לגבי עדיפות השכרה מול ליסינג, דומה לשאלה לגבי עדיפות השכרה על רכישה. בשני המקרים, תופסת התשובה "זה תלוי" – תלוי בנסיבות של כל מקרה ומקרה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support